Huszadik alkalommal várta a vendégeket a Böllérfesztivál

A jubileumi balástyai Böllérfesztivál november 12-én, pénteken délután a Cocktail Band zenéjével kezdődött. Az első Böllérnapon kezdő zenészként lehetett ott Kauczki Tonuzóba, most pedig már zenekarával együtt lépett színpadra, míg gyülekeztek a fesztiválra érkezők.

Ujvári László polgármester ünnepi köszöntőjében visszaemlékezett a kezdetekre, amikor Kiss József felkereste a rendezvény ötletével, a hagyományápolás gondolatával. Régen szinte minden családban a disznóvágással egész évre elkészítették az ennivalót, de ennek a szokását és a disznótort, ahová a családok a rokonokat is meghívták, ma már kevés helyen tartják meg. Közösségi szinten ezt az eseménysort szórakozási lehetőségekkel, friss kóstolók, sültek, hurka kolbász, pörköltek, valamint füstöltáruk árusításának megszervezésével egészíttették ki. A polgármester hangsúlyozta, az elmúlt húsz évben rendkívül sokan járultak hozzá a sikerhez, ahhoz, hogy ma is nagy érdeklődés övezi az eseményt.

Kiss József, a rendezvény főszervezője elmondta, hogy Zákány Lajossal együtt találták ki a Böllérnapot, amelynek megrendezéséhez Ujvári László polgármester minden segítséget megadott. Abban látja a Böllérfesztivál húsz éves sikerességét, hogy a gyerekeknek is terveztek programot, a kezdettől jött a bohóc Budapestről, bevonták az óvodásokat is a műsorba, és velük együtt jöttek a szülők és a nagyszülők. Arra törekedtek, hogy ez egy színvonalas esemény legyen étel és italválasztékkal. Voltak évek, amikor a rendezvénytéren a színpadi műsorokon kívül, a nézők között a Böllérkommandó, a Ludas Matyi előadása vagy az óvóbácsik vicces jelenetei szórakoztatták a vendégeket. A Technikai Járművek Baráti Körének kiállítása is mindig színesítette az eseményt. A Böllérbáloknak nagyon nagy sikere volt, ami sajnos most a járványos időszak miatt elmaradt. Az első bál alkalmával Gregor József, Vajda Júlia és Koczka Ferenc volt a fellépő művész. Mindig igyekeztek minden korosztálynak megfelelő programot összeállítani, de a rendezvény legnagyobb vonzereje mégis a gasztronómia maradt, a füstöltáruk vásárlási lehetőségével, a bordányi Vadgesztenye Étterem hagyományos, jóízű ételeivel, a találkozásokkal, beszélgetésekkel, amelyek a közösséghez tartozás élményét adják.

A visszaemlékező gondolatok után a Balástya Községi Önkormányzat emlékérmekkel ismerte el mindazoknak a közösség érdekében végzett munkáját, akik az elmúlt években sokat tettek azért, hogy ilyen sikert arasson a lakosság és a vendégek körében a rendezvény. Akik az ünnepi alkalommal nem tudták átvenni az emlékérmet, egy későbbi alkalommal kapják meg. A jubileumi elismerések átadása után szalonnasütés, beszélgetés folyt, míg megérkezett a Sláger TV-ből ismert két mulatós énekesnő, a Pacsirták. A Cocktail Band pedig a sátorban előkészült az újabb fellépésükre, ahol forralt bor, forró tea és mindenféle ital várta a közönséget a további mulatáshoz, ami késő éjszakáig tartott.

Másnap reggel a kissé ködös időben már nyolc óra körül hat csapat, Torda és Balatonakali testvértelepülések, a Kisteleki Rendőrkapitányság, a Balástya Községi Önkormányzat, egy kisteleki és egy maroslelei csapat előkészült disznóvágáshoz. A jószágokat úgy hozták a helyszínre, hogy azonnal a pörköléshez lehetett hozzáfogni. Közben a rendezvény megnyitójához gyülekeztek a böllérek. Ujvári László polgármester beszédében elmondta, hogy szükség van erre a rendezvényre, ezt mutatják az elmúlt évek sikerei is. „A kezdeti Böllérnap félnapos program volt, a hagyományápolás, a régi disznóvágási módok bemutatásán volt a hangsúly, de később fesztivál lett belőle a nagy érdeklődés miatt, mert nemcsak a községünk csapatai vettek részt a disznóvágásban, hanem a környező településekről is jöttek, később testvértelepüléseink is csatalakoztak az eseményekhez. Balatonakaliból tizedik alkalommal érkeztek bemutatni a náluk disznóvágáskor szokásos ételkészítést. A vajdasági Torontáltorda csatapa szintén régóta velünk van. A Kisteleki Rendőrkapitányság csapata ötödik alkalommal tisztelte meg közösségünket a részvételével. A balástyai családok, baráti társaságok fontos programjává vált a húsz év alatt a Böllérfesztivál, vannak, akik jönnek közös főzésre, és vannak, akik együtt látogatnak ki megkóstolni a régi ízeket. Erre nagy szükség van, hogy találkozzunk, beszélgessünk, jól érezzük magunkat.” A polgármester elmondta még, hogy a mostani Böllérfesztivál megrendezéséhez igen jelentős támogatást adott az Agrárminisztérium, amit településünk nevében megköszönt. Ezután Farkas Sándor, térségünk országgyűlési képviselője, miniszterhelyettes, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára rendezvényt megnyitó gondolatai között kiemelte, fontosak az ilyen helyi rendezvények, az élmények, találkozók. A magyar gasztronómia ételsorában kiemelt helye van a sertéshúsból készült ételeknek, a disznóvágáskor szokásos fogásoknak. „Ezt a hagyományt, ezt a nagyszerű szervezőmunkát folytassák, szükség van ezekre az élményekre, és hogy együtt lehessünk.” – jegyezte meg az államtitkár. Kiss József főszervező megköszönte az összefogást, a rendezvény szervezéséhez és lebonyolításához nyújtott segítséget mindazoknak, akik munkájukkal vagy bármi mással hozzájárultak ahhoz, hogy ez a fesztivál létrejöhetett. Ezután a kolbásztöltő-, főző- és a süteménykészítő verseny zsűrije mondta el a tudnivalókat, a budapesti Bakos László mestercukrász, a szatmári Blaskó János mesterszakács, a Szabadtűzi Lovagrend, a Magyar Fehér Asztal Lovagrend, a Kalocsai Szent István Paprika Lovagrend lovagja, és Mari János, a hartai Szarkási Kereskedőház kolbászmestere, a Magyar Hagyományőrző Gasztronómiai Szövetség és a Világ Gasztronómiai Szövetség tagja. A megnyitóbeszédeket követően a Böllérfesztivált a szokásos ágyúszó nyitotta meg, a Tápióbicskei 1848-as Hagyományőrző Tüzércsapat ágyújának elsütésében Farkas Sándor államtitkár közreműködött. Ezután a böllérek pálinkával koccintottak, de ezalatt már a segédeik gyakorlott mozdulatokkal kezdték pörkölni a sertéseket, majd együtt mosták és bontották a jószágokat, gyorsan készítették a reggelire valót. Ebből a fesztiválra érkező vendégek csak kóstoló falatokat kaphattak, de a nagy sátorban a bordányi Vadgesztenye Étterem több mázsányi frissen sült finomsággal várt mindenkit, és ebédre is készültek négy bogrács pörkölttel. Aki lángosra vágyott, azt is ehetett. Közben a húsipari cégeknél vásárolhatott, aki füstöltárukat akart hazavinni. Volt méz és grillázs árus, füstölt őrölt paprikát, fürjtojásból készült tésztákat és üveges ételféleségeket vehetett, aki ínyencségekre vágyott. A vásári árusok ajándékot meg cukorkát árultak, a gyerekeknek az egyik sátorban arcfestés és gyurmázási lehetőség is volt. A tér közepén kosaras hintával várta a bohóc a legkisebbeket, de a színpadon is szórakoztatta őket. Az óvodások műsorában minden nagycsoportos részt vett a négy vegyes csoportból. Verseket, mondókákat adtak elő, népi játékokat játszottak, és táncoltak. Műsoruk után következett a sátorban a Grimm-Busz Színház, és „A bogaras mese” című zenés mesejátékot adták elő. A Hódmezővásárhelyi 5. Bocskai István Lövészdandár Zenekarának műsorához szépszámú közönség gyűlt össze, viszont a csúcspont a 3+2 zenekar két órás koncertje volt, és akkorra már nagyon sokan jöttek össze a rendezvénytérre. Utána hirdették ki a kolbásztöltő-, főző- és a süteménykészítő verseny eredményeit. Először a „Disznóvágási szokások a családunkban” címmel a XX. Böllérfesztivál alkalmából a felső tagozatos általános iskolás gyerekeknek meghirdetett néprajzi pályázat díjait adták át Kántor Istvánnak (5.a), Kántor Róbertnek (6.a), Goldmann Gergőnek (6.a), Szanka Mírának (6.b), Virágh Zsófinak (6.b). A finom ételek és sütemények elkészítéséért sok értékes díj talált gazdára, amit az önkormányzati díjakon kívül több cég ajánlott fel a legjobbaknak. A Balástyai Böllérfejedelem Vándorkupát a hódmezővásárhelyi Haspárti-team vitte haza. A főzőverseny sültek kategóriáját a balástyai önkormányzat csapata nyerte sültes tállal, amelyben kolbász, tarja, oldalas, aprópecsenye, sertésmáj és tepertő volt. A töltött káposztájukat külön-díjjal jutalmazták, ami mellé az egyik zsűritagtól egy hartai meghívást kaptak az ottani kolbásztöltő versenyre. Az önkormányzat elfogadta a meghívást. A díjakat a csapat vezetője, Szemerédi István és Szemerédi Lászlóné vette át. A másik kategória, az egyéb ételek első díját Balatonakali csapata kapta a Balaton-felvidéki hagyomány szerint elkészített ételeikért. A csapat egyébként egy „gigányi” mennyiségű „vírusírtóval”, azaz finom pálinkával kínálta az ételeiket megkóstoló vendégeket. Az édes és sós sütemények versenyében mindhárom díjazott ugyanaz volt, így Kószó Szilvia első lett a saját ötletéből kikísérletezett többlapos krémes süteményével és kelt tésztás sós süteményével is. Az édes süteménye, a Kószó-szelet az interneten a webcukrászda versenyében már részt vett, és ott szintén díjat érdemelt. A Balástyai Újság különdíját és a Dél-Gasztro Kft. különdíját is Dékány Erika vihette haza az aprócska malacokért, amit sütinyalókaként (cake pops) készített. Az eredményhirdetést követően délután négy órára érkezett meg Budapestről Miller Zoltán és Mahó Andrea. A nagyon színvonalas zenés műsorukat sajnos már kevesen várták meg, mint ahogy utána a sátorban is kevesebben mulattak a Berkes Dáridó zenéjére, ami azt jelezte, a koronavírus járvány miatt a Böllérfesztivál közönsége ebéd utáni időben igyekezett hazatérni.

Illin Klára

KÖSZÖNET

A Balástya Községi Önkormányzat nevében köszönöm a támogatását, munkáját mindazoknak a cégeknek, vállalkozásoknak, magánszemélyeknek, akik az elmúlt években sokat tettek azért, hogy a Böllérfesztivál húsz éven át sikeres lehessen.

Ujvári László polgármester

Plakettet kaptak a Böllérfesztivál szervezéséhez nyújtott munkájukért

Balázs Ferenc, Balogh Dezső, Kocsisné Benkő Beáta, Bitó József, Bozsó Gábor, Böröcz Flórián, Csáki József, Csoma József, Dékány László, Dékány Péter, Dékány Sándor, Égető Gyula, Farkas István, Gémes Ferenc, Gera István, Gera Jánosné, Gombos László, Gombos Pál, Horváth Attila, Horváth-Zsikó Sándor, Jójárt Erzsébet, Juhász Gergő, Juhász János, Juhász Jenő, Kauczki Tonuzóba, Kiss Zsolt, Kónya Attila, Kordás István, Losonczi Antal, Nagymihály József, Onozó Mihály, Őszi Alkony Nyugdíjas Klub, Palotás Ibolya, Palotás Sándor, Pölös Petra, Sári János, Sejben József, Seres Sarolta, Simon László, Szána Ferenc, Szanka Péter, Szél Antal, Szél Imréné, Szél István, Szél János, Tari József, Tóth József, Túri Antal, Túriné Török Ilona, Vermesi László, Vincze Mihály, Zákány Lajos

Főzőverseny eredmények

I. kategória, sültek

1. Balástya Községi Önkormányzat (Szemerédi István)

2. Dékány Levente

3. B.B.C. – Balástya

II. kategória, egyéb ételek

1. Balatonakali

2. Szatymazi Fakanál Klub

3. Kisteleki Rendőrkapitányság

Kolbásztöltő-verseny eredmények

1. Haspárti-team, Hódmezővásárhely

2. Torontáltorda

3. Kiss József csapata

Külön-díj

Balástya Községi Önkormányzat (Szemerédi István)

Balástyai Böllérfejedelem Vándorkupa

Haspárti-team

Sütemény kategória eredmények

1. Kószó Szilvia

2. Farkas Éva, Torontáltorda

3. Darabont Éva

A Balástyai Újság és a Dél-Gasztro Kft. különdíjai Dékány Erika

DSC_9540_800x533

kép 1 / 130

boller_szombat_001

kép 1 / 412

Megszakítás