Balástyán találkoztak a megye önkéntes tűzoltó csapatai

A XXI. Balástyai Falunapok alkalmával szeptember 18-án, a Zrínyi utcai lovaspályán tartott Tűzoltónapot a Csongrád-Csanád Megyei Tűzoltó Szövetség. A versennyel egybekötött rendezvényen 15 csapat vett részt.

A Csongrád-Csanád megyei Tűzoltónap megnyitója a Himnusz hangjaival kezdődött, majd Virágh István, a Csongrád-Csanád Megyei Tűzoltó Szövetség és a Balástya Község Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnöke köszöntötte a versenyre érkező csapatokat. Elmondta, ez alkalommal ünneplik a balástyai önkéntes tűzoltók az egyesületük megalakulásának 70. évfordulóját is. Köszöntötte a meghívott vendégeket, Schillinger Norbert tűzoltó alezredest, a Magyar Tűzoltó Szövetség irodavezetőjét, Szatmári Imre tűzoltó tábornok, főtanácsost, a Csongrád-Csanád megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatóját, Rókus Imre alezredes, tanácsost, a Csongrád-Csanád megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Szegedi Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetőjét, Galiba Gábor tűzoltó alezredes, tanácsost a Szegedi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság parancsnokát, Czang Zoltán tűzoltó századost, a Szegedi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság parancsnok-helyettesét, valamint Antal Imre plébánost és Ujvári Lászlót, Balástya polgármesterét. A köszöntéseket követően a csapatok néma mozdulatlansággal emlékeztek a koronavírus-járványban elhunyt bajtársaikra. Virágh István ezután visszatekintett a balástyai önkéntes tűzoltóság múltjára: „1951. július elsején alakult meg az egyesület nyolc fővel, és a célja a település védelme volt, hiszen tűz esetén a hivatásos tűzoltóság az akkori útviszonyok miatt és az akkori járművekkel nem olyan gyorsan tudott ideérni. A megalakulás után, az őszi beiskolázás alkalmával már negyvenen vettek részt a képzésen. Attól kezdve harminc-negyven fős létszámmal működött az egyesület. Kezdetben 200-as, azután 400-as, majd 800-as kismotorfecskendő volt és egy lajtkocsi, továbbá megalakították a tűzőrséget. Az aratási időszakban a templomtoronyban volt figyelőszolgálat, és szóltak a szertárosnak, ha valamerre füstöt, tüzet láttak. Befogták a községi tanács lovait, és az egyköbméteres lajtkocsival elindultak a helyszínre tüzet oltani. A többiek kerékpárral mentek vagy ki mivel tudott. Ezt követően egy Dodge Weapon amerikai jobbkormányos terepjáró autó volt rövid ideig szolgálatban, majd a Garant típusú autóra egyköbméteres tartályt tettek, és az a 400-as fecskendőre ráfolyással elég hatékonyan tudott dolgozni. A következő az 1970-es években egy hátsókerék meghajtású Csepel D420-as tűzoltófecskendő volt, amit nagyon sokáig tartott szolgálatban az egyesület, bár ez a homokban gyakran gondot okozott. Később ezt egy csőrös Magirusra cseréltük német adományból, majd egy újabb típusú Magirussal olthattuk a tüzeket. Ezt a járművet később a baksi önkéntes tűzoltóknak adtunk tovább, mert a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságtól kaptunk egy STEYR típusú gépjárműfecskendőt, és ma is ezt használjuk.” Az elnök ezután felsorolta legnagyobb tűzeseteket és a legemlékezetesebb mentéseket, amelyekben részt vettek. Hangsúlyozta, szeretnék, ha tovább élne ez a szervezet, hiszen az egyesület 70 éves, a településünkkel is csaknem egyidős, mert községünket 1950-ben alapították meg Balástya néven. Korábban Szegedhez tartozott, és Szeged-Felsőközpontnak nevezték. Ujvári László polgármester is köszöntötte a versenyre érkezőket, és elmondta, nagyon fontos az önkéntes tűzoltó egyesület a község életében, vigyáznak településünk, környezetünk biztonságára, részt vesznek a közösségi rendezvényeken. Megjegyezte, hogy a 70 évvel ezelőtt alakult egyesület alapító elnöke Virágh István édesapja Virágh László volt. A polgármester köszönetét fejezte ki a balástyai önkéntes tűzoltóknak a munkájukért, és a XXI. Balástyai Falunapok alkalmával rendezett Tűzoltónapra érkező települések csapatainak. Külön megköszönte testvértelepülésünk, Torda önkéntes tűzoltóinak, és az Erdélyből, Nyárádremetéről érkező önkéntes tűzoltóknak, hogy eljöttek együtt ünnepelni. Szatmári Imre tűzoltó tábornok az egyesületek tagjainak a tűz elleni védekezésre, a műszaki mentésre fordított idejüket köszönte meg, és kérte, a továbbiakban is végezzék az önként vállalt feladatukat. A tábornok megemlítette, hogy ma már technikai felszereltségben sokat fejlődtek az egyesületek, és egy káreseményen részvételkor csak a gépjárművek felirataiból lehet látni, hogy ki honnan jött. Beszédének végén köszöntötte a 70 éves születésnapos balástyai önkénteseket.

Antal Imre plébános azzal kezdte mondanivalóját, hogy „az a hivatás, szolgálat, amit Önök önként vállaltak és a mindennapok során az emberi élet védelme, a vagyonvédelem érdekében végeznek, független az időjárási viszonyoktól. Akármilyen az idő, mennek, végzik a szolgálatukat, mert van valami belső hajtóerő, ami bátorítja és lelkesíti Önöket, menni kell, tenni kell, mert az emberi élet érték, és mindaz amink van, mindaz, ami körülvesz bennünket, az fontos.” A plébános kifejezte, az emberi élet szép, mert elajándékozható, és amikor mindahányszor az önkéntes tűzoltók elindulnak, hogy embereknek segítsenek, az életüket elajándékozzák, bátran vállalják a szolgálatukkal járó kockázatot, és hogyha kell, akkor az életüket is áldozzák. „Erre csak az ember képes, az ember, akit a szíve éltet, a szíve hajtja, viszi előre. Gratulálok mindannyiuknak ehhez a csodálatos szolgálathoz.” Antal Imre azt mondta az önkéntes tűzoltóknak, bárhol járnak, bármilyen szolgálatot végeznek, soha ne azzal foglalkozzanak, mik a hibáik, mik a gyengeségeik. „Környezetünk, világunk tele van azzal, hogy lehúz bennünket, semmi nem jó. A közbeszédet meg a saját életünket is általában három negatív szó határozza meg. Az egyik az, hogy nincs. Nincs pénz, nincs jólét. A második, a semmi. Semmi nem jó, semmi nem úgy alakul, semmi nem sikerül. A harmadik, a baj. Minden baj. De, ha ezt a három szót összeolvassunk, akkor egy nagyon szép gondolat fogalmazódik meg: nincs semmi baj! Ahol Önök megjelennek, ahol a szolgálatukat végzik, ott az emberek ezt a csodálatos érzést tapasztalják meg. Nincs semmi baj. Mert vannak emberek, akik értünk élnek, a mi biztonságunkért, a védelmünkért, a mi jövőnket szolgálják. Gratulálok ahhoz, hogy Önök ezt a szolgálatot önként végzik. Gratulálok a balástyai önkéntes tűzoltóság 70 évéhez, ami egy emberöltő. Az, hogy ez az egyesület ennyi éven át nem szűnt meg, ez példaértékű.” Virágh István az ünnepség végén a csapatokat a versenyhez szükséges sorszámok kisorsolásához kérte, majd rövid idő múlva megkezdődött a megmérettetés.    

A verseny több versenyszámból tevődött össze, volt tűzcsapról való szerelés, gépjárműfecskendőről történő szerelés, KRESZ-vetélkedő, gépjármű ügyességi verseny és főzőversenyt is tartottak. A kockára vágott marhahúst az előzetes jelentkezés alapján létszámtól függő mennyiségben reggel megkapták a csapatok. Minden versenyszámot díjaztak, de összesítve a versenyszámok pontjait a legjobb eredményt érte el az abszolút győztes, Szegvár csapata. Az első díj mellett a rendezvény helyszínén eszközbemutatót tartó STIHL Márkakereskedéstől felajánlásként egy elektromos láncfűrészt is kaptak. Különdíjazásban részesítették a nyárádremetei tűzoltókat, mivel nem neveztek külön a versenyekre, de minden versenyszámban indultak és jó eredményt értek el. A serleg mellé csapatuknak Ujvári László polgármester a Balástya Községi Önkormányzat ajándékcsomagját adta át. Különdíjas lett a ContitechRubber Industrial Kft., a szegedi gumigyár csapata. Bemutatták a 800-as kismotorfecskendőről a régmúlt idők szerelését.  Szintén különdíjat kapott a forráskúti csapat, amely egy 1973-ban gyártott motorfecskendővel bemutató szerelést tartott. A csapatok elégedettek voltak a pálya minőségével, és a versenyszámokkal, hiszen az ilyen szereléseket a tüzek oltásakor is elvégzik. A tűzoltóautók ügyességi versenye megyénkben még nem volt, ami például különböző tolatásokból állt. A balástyai csapat a főzőversenyben első helyezést ért el, a pörköltet ifj. Berta Tibor főzte. Az autós ügyességi versenyben és a tűzcsapról szerelésben is harmadik helyre kerültek önkéntes tűzoltóink. A versenyeket hivatásos állományú tűzoltókból álló zsűri bírálta el. A díjak kiosztása előtt Schillinger Norbert tűzoltó alezredes és Virágh István megköszönte Dudás Miklósnak a tűzoltószövetségben végzett eddigi munkáját, mivel 2021. nyarán lemondott a Csongrád-Csanád Megyei Tűzoltó Szövetség elnöki posztjáról. Virágh István elnök pedig emléklapot vett át a Magyar Tűzoltó Szövetség és a tűzvédelem érdekében kifejtett több évtizedes kiemelkedő helytállásáért, valamint a Csongrád-Csanád Megyei Tűzoltó Szövetség alelnökétől díszoklevelet kapott az önkéntes tűzoltás területén 40 éve végzett munkája elismeréseként. Ujvári László polgármester egy emlékplakettet adott át neki a Balástya Község Önkéntes Tűzoltó Egyesületben végrehajtott 1000. vonulása alkalmából. A Balástya Község Önkéntes Tűzoltó Egyesület 70 éves születésnapjára a Tordai Önkéntes Tűzoltó Egyesület tűzoltó imát megörökítő emléktáblát ajándékozott, amit szintén Virágh István elnök vett át.

A Tűzoltónap az algyői FER Tűzoltóság habgenerátorából kifújt habpartival zárult, amit a gyerekek nagyon élveztek. A rendezvényen a résztvevő csapatokkal és családtagjaikkal együtt háromszázan vettek részt.  

Köszönet

A Balástya Község Önkéntes Tűzoltó Egyesület nevében minden tűzoltócsapatnak köszönöm, hogy részt vett a Tűzoltónapon, a Csongrád-Csanád megyei Tűzoltóversenyen, továbbá köszönöm mindenkinek, akik munkájukkal, anyagi és tárgyi hozzájárulásukkal segítették a megyei tűzoltóverseny sikeres megrendezését.
Virágh István elnök, a Csongrád-Csanád Megyei Tűzoltó Szövetség elnöke

Fotók: Illin Klára, Molnár Milla

DSC_7740_800x522

Skip to content