A kézmozdulatot egy veszélyben lévő, segítségre szoruló személy használhatja arra, hogy figyelmeztesse a többi állampolgárt, azonnali segítségre van szüksége, azonban kiszolgáltatottsága, fenyegetettsége miatt egyéb módon nincs lehetősége rendőri segítséget kérni
Előzetes internetes kutatás alapján az egységes segélykérő mozdulatot egy Női Alapítvány vezette be Kanadában 2020. április 14-én, majd 2020. április 28-án az Egyesült Államokban is útjára indult. Információink szerint Európában civil szervezetek kezdtek kampányt az ilyen módon történő segítségkérés népszerűsítésére.
Az új segítségkérő jelzés lehetőséget teremt arra, hogy az állampolgárok kiszolgáltatott helyzetben is némán jelezni tudják a rendőrök vagy a többi állampolgár felé, hogy veszélyben vannak, ezzel erősítve az egyének biztonságérzetét és a rendőrségbe vetett bizalom mértékét – hívja fel a figyelmet a Kisteleki Rendőrkapitányság.
A Signal for help mozdulatsor az alábbi:
Kifelé nyitott tenyérrel jelez a sértett, majd behúzza vízszintesen a hüvelykujját és arra lehajtja a négy ujját.
A kézmozdulat helyes használatán kívül arra is figyelni kell, hogy a társadalom tagjai
megtanulják, milyen információkat kell megadni a hívásfogadó részére a segélyhívó szám
igénybevétele esetén.
Az alábbi információk megadása szükséges a kézmozdulatot észlelő bejelentő részéről az operátor irányába:
1. Bemutatkozás
2. Honnét telefonál a bejelentő
3. Mi történt (írja le a mozdulatsort is, amit az segítséget kérő személy mutat), mikor és hol látta pontosan a segélykérést (helyszín lehetőség szerint irányítószámmal vagy a közelben lévő épület, helyszín leírása)
4. A feltételezett elkövető a helyszínen tartózkodik-e
5. A segítséget kérő személy és a vele lévő személy(ek)ről személyleírás (hajszín, magasság, testalkat, öltözék, egyéb külső ismertető jegyek)
6. Ha ismert a sértett, akkor a lakhelye
7. Látott-e külsérelmi nyomot a segítséget kérő személyen
8. Látott-e lőfegyvert, szúró-, vágóeszközt az segítséget kérő személy közelében lévő személynél