Hagyományőrző Kukoricafesztivált tartottak Tordán


Szeptember 21-én a tartották a vajdasági Tordán a XI. Kukoricafesztivált, amelyen községünk csaknem 50 fős csapata is részt vett. A Sportközpontnál tartott megnyitó után a települések szakácsai a hagyományos ízek főzőversenyéhez készültek. A balástyaiak busszal, a többi résztvevő pedig lovas fogattal és pótkocsis traktorral, zenekar kíséretében a kukoricaföldre indult. A csapatok elfoglalták a helyüket a kijelölt kukoricatáblánál, és először a reggelire hozott ételeket mutatták be, megterítettek a sorok végénél. A kukoricatörés megkezdése előtt a zsűri a reggeli terítékét értékelte, és azután figyelte a szorgos munkát, mennyire szép a kukoricacsövekből a rakás, hogyan vágják a kukoricaszárat, kötik a kévét, milyen a szárkúp, de a hagyományos viselet szintén fontos volt. A verseny után, délben megnézték dr. Berényi János egyetemi tanár, növénygenetika kutató és növénynemesítő emlékházát, majd a Sportközpontnál felállított színpadon folytatódott a rendezvény, ahol műsort adtak a vendégek csoportjai, közöttük a balástyai Bábabokra Néptáncegyüttes is fellépett. Délután szintén a színpadon tartották a kukoricatörő-verseny és a főzőverseny eredményhirdetését. Községünk csapata nagyon jól teljesített, a kukoricatörésben, ezért Dobai János, Torda polgármestere a zsűri döntése alapján községünk csapatának aranyérmet adott át. A főzőversenyben szintén aranyérmet érdemelt a bakonyi sertésszelet puliszkával, amit Szőri Istvánné és Vinczéné Vollein Márta készített el. A pálinkaversenyben több balástyai pálinkát értékeltek.